גזלייטינג – 5 סימנים שמישהו משחק לכם בראש

שתפו:

בואו נדבר קצת על המושג "גזלייטינג" ( אין לו עדין מונח רשמי בעברית אבל אני חושבת שהמילים "החשכה" או "הטרפה" הן מילים מצוינות).

מדובר במצב שבו אדם, בואו נקרא לו לצורך הדוגמא מני (קיצור של מניפולטור), מבצע מניפולציות לתחושת המציאות של אדם אחר. הוא לא עושה את זה כי הוא חולם להיות מנטליסט ובקטע כייפי. המטרה של ידידנו  מני המניפולטור היא לגרום לאדם אחר, למשל, לבת הזוג שלו, לפקפק בשפיות שלה או בהגיון הבריא שלה ולגרום לה להאמין ש”יש משהו שלא בסדר בה” ברגע שבת הזוג מפסיקה לבטוח באינטואציות שלה ובמה שהיא יודעת שנכון הרבה יותר לשלוט בה. (כמובן שיש גם נשים מניפולטיביות שמתמחות בלעשות "הטרפה" לפעמים זה לבני זוג אבל זה יכול להיות גם לילדים, להורים, לחברה טובה…).

משפטים קלאסיים של גזלייטינג

משפטים שאפשר לשמוע כשעושים עליכם מניפולציה כזו:

  • את סתם דרמטית, הבנת לא נכון את מה שקרה
  • אתה אובר רגיש, זו בחירה שלך להיעלב
  •  את קטנונית, אף אחד אחר לא יספוג את השטויות שלך
  •  אתה לא זוכר נכון, מזל שיש לך אותי שתגיד לך את האמת
  • את מדמיינת. את משוגעת ולא שפויה
  • אתה חיי בסרט, אתה לא נורמלי

סימנים נוספים שעושים עליכם גזלייטינג:

1) דיבורים כמו חול ואין מה לאכול.

הם יגידו לכם הרבה דברים אבל הפעולות שלהם יראו מעשים הפוכים.

למשל גבר שלוחש לך "אני אוהב אותך חיים שלי!" ואז נעלם ליומיים. וכשאת מנסה להבין איפה את עומדת איתו הוא יגיד שאת סתם "דרמה קווין" שחיה בסרט הרי הוא אמר לך שהוא אוהב אותך!!

2) טיפה חוצבת בסלע

אמר ווינסטון צ'רציל "אין הטיפה חוצבת בסלע מכוח עוצמתה אלא מכוח התמדתה" וכך גם הם מטפטפים לכם רעל רגשי בטיפות קטנות ולא מורגשות ברמה היומית עד שתתחילו לפקפק בעצמכם. שקר כאן, הערה מקטינה פה, אמירות שאתם לא נורמלים מדי פעם שיגרמו לכם לחשוב שאולי אתם לא מבינים נכון.

3) תמונה או שזה לא קרה!

הם יתעקשו שהם לא אמרו דברים שהם כן אמרו, או שיטענו שבכלל לא הבנתם אותם. אתם יודעים ששמעתם את זה. אבל הם ממשיכים להגיד שלא היה ולא נברא. ופתאום אתם מתחילים לחשוב שאולי בעצם הם בעצם לא אמרו את זה. וככל שהם עושים את זה, יהיה לכם קשה יותר להאמין במציאות ותקבלו את השקר שלהם. – שמשהו בכם לא בסדר

4) מראה מראה שעל הקיר מי הכי שקרן בעיר?

ההגנה הכי טובה זו התקפה.

הם יאשימו אתכם שאתם משקרים, בוגדים או עושים מניפולציות עליהם…

זה עבד להם בכיתה ד' כשהם ביצעו פיגוע ריח (אני ליידי אז ניסיתי להגיד בדרך מעודנת שהם תקעו פוק) ואז צעקו "מי שמריח הוא המסריח!" והם טועים לחשוב  שזו התנהגות לגיטימית גם כיום.

סביר להניח שהם משקרים לכם בלי להרגיש לשניה שזה לא בסדר או להצטער.

5) מורחים אותכם כמו חמאה

הם יתנו לכם מחמאות כדי להרדים אתכם, לנסות לגרום לכם להרגיש בטוחים. אבל איכשהו המחמאות האלו תמיד מפוקפקות ויגרמו לכם להרגיש רע.

למשל "איך אני עף עליך שאת ככה עם הפאוץ' בבטן והטאיירים זה כיף שיש מה לתפוס. אני לא כמו כולם שמעדיפים דוגמניות, הם לא מבינים מה טוב".

יחד עם המחמאות הם יגידו דברים שידגישו שהמחמאות האלו הן נסתרות מעיניי שאר העולם ורק הם רואים את הקסם שלכם. הם יגידו דברים כמו כמו "מאמי יש לך מזל שאני היחיד שאוהב אותך! מה היית עושה בלעדי! או את עדינה מדי בשביל העולם הזה יש מלא זאבים טורפים שם בחוץ…"

הם מעמידים פנים שהם אמפתים, ושהם היחידים שדואגים ואכפת להם מכם כדי להרחיק אתכם מאחרים ולהשאיר אתכם תלויים בהם.

אז מה עושים?

הקורבן להטרפה / גזלייטינג יכול להיות כל אחד מאיתנו,לכן אני מעלה את הנושא כדי שנדע להיזהר.לצערי, יש לא מעט מקרים עם סוף טראגי שבהם בחורה נורמטיבית ממשפחה טובה עם חברות שאוהבות אותה נפלה לתוך בור של שקרים ורמאויות.

אני לא ורדה רזיאל זקונט ואני לא אגיד שאם אתם רואים מישהו שמתנהג ככה תזרקו אותו מייד ולאלתר (אני גם לא אומרת לכם להישאר איתם לנצח). הייתי רוצה להאמין שחלקם עושים זאת בלי כוונה ואולי הם גדלו עם הורים שהתנהגו ככה והם לא יודעים יותר טוב.

בכל מקרה אם אתם שמים לב להתנהלות כזאת ואתם רוצים להמשיך את הקשר חשוב להציב להם גבולות ולשקף להם שאתם קולטים אותם ולא מוכנים יותר לשתף פעולה. ופשוט להגיד משהו בסגנון של "מותק, עליתי עליך, אתה עושה לי עכשיו גזלייטינג (או "הטרפה") אני זוכרת בדיוק מה קרה ואתה יכול לשמור את הסיפורים בשנקל לעצמך".

לרוב אם מציבים להם גבולות ברורים הם ישארו חסרי אונים.

המניפולציה הזאת יכולה לעבוד רק אם אנחנו משתפים איתם פעולה ומתחילים לפקפק בעצמנו. תסמכו על האינטואיציות שלכם. אל תתנו לאנשים לספר לכם סיפורים. במיוחד לא סיפורים שגורמים לכם להרגיש רע.

מה היה פה

איך אני יכולה לעזור?​

בשיחה קצרה ללא תשלום, אוכל להבין איפה אתם עומדים ומה אוכל לעשות בשבילכם. אז דברו איתי עוד היום!

אוהבים הפתעות?
מעולה! כי אני אוהבת להפתיע.
בואו לקבל את ההפתעה הראשונה שלכם
בסדרת "הטיפים השווים" בכל מה שנוגע להכרויות, דייטים וזוגיות
תכניסו פרטים ובואו נתחיל...